сряда, 28 април 2010 г.

Манастири Бейт Джамал и Дир Рафат


Манастир "Бейт Джамал"


Салезианският орден е основан от италианеца Джовани Боско / дон Боско / през 1845 година в чест на св.Франциск Салески, който през 1610 година е създал салесински орден за жени. В Палестина салезианците пристигат в 1904 година и основават няколко манастира със школи и пансиони в Назарет и Витлеем за професионално обучение на младежи.
В тяхна собственост е манастира " Бейт Джамал", на територията на който се намира светиня, свързана с библейските събития. Разположен живописен хълм на 30 километра от Йерусалим, манастира се намира на местото на древното селище Кфар Гамла, основано от знаменития еврейски учен рабан Гамлиел. Двата манастира - мъжки и женски са основани през 1881 година. На архелогическите разкопки през 1916 година са открити останки на византийска църква, а под тях пещерни погребения с урни на светите. На пода на византийската църква е открит гръцки надпис за погребването на протодякон Стефан. Съпоставено с писмото на свещенник Лусиан става ясно, че на това место са погребани рабан Гамлиел и Никодим / християните почитат могилата му в Храма на гроба Господен в Йерусалим/.

На мозайката на пода се съхранили изображения на кръстове , което дава основание да се счита , че византийската църква е построена преди 427 година , когато император Феодосий забранява да се изобразават кръстове на пода.
През 1930 година на основите на тази църква е построена съвременна с форми подражаващи на древната византийска традиция. Църквата се отличава с ярки фрески показващи Кръщение на Стефан, Съд, Побиване с камъни и Погребение - работа на кармелитския монах Луиджи Поджи от манастира "Стела Марис" край Хайфа. Таванът, разпятието и портрета на дон Боско са дело на немския художник Емил Риц. Витражът, изобразяващ Преображение е направен от италиянеца Грациано.
До войната за Независимост през 1948 година църквата се поддържа от арабски селяни и селскостопанско училище. След войната арабското население напуска региона и училището прекратява дейноста си.Тридесет монахини пазят обет на мълчание и може да се разговаря само с дежурните.


Mанастир Дир Рафат

Недалеко се намира още един манастир " Дир Рафат ", католически със църквата "Дева Мария", известен с надписите "Аве Мария" на 300 световни езици. Тази молитва на 56 езика, изрязана на дървените врати е работа на арабски майстор Мубарак Йосеф Саид, погребан в манастира.
И в двата манастира има малки магазини, търгуващи с отлични вина, мед, маслини и др. Красива панорама от хълмовете, съчетана с манастирските дворове, градини с цветовете на мак, бадеми, вишни и ябълки карат градския жител да си спомни забравените аромати на пролетта и лятото.
В този район съществуват и немалко домашни ресторанти, славещи се своята етническа кухня - марокански, ливански, йеменски, иракски и пр.,обединени от една дума - вкусно. Не отстъпват на световните марки и тукашните вина, леки, ароматни, с особен привкус.

Няма коментари:

Публикуване на коментар